BELÇİKA

Brugge

BAK360‘ın dokuzuncu bölümünde Belçika‘nın masalsı ve romantik şehri Brugge‘deyiz. Orta Çağ’dan kalma dokusunu yoğun turistle birleştiren Brugge’ün tarihi sokaklarını ve meydanlarını 360 derece görüntüledik.

Masalsı şehir Brugge’ü gezmeye şehrin en ünlü noktalarından Quary of Rosary‘den başlıyoruz. Marktplatz ve In Bruges filminde de önemli bir yeri olan Belfort çan kulesini gördükten sonra sokakları arşınlamaya devam ediyoruz. Kutsal Kan Kilisesi‘nin bulunduğu Burg Meydanı‘nı gezip kendimizi Brugge’ün en masalsı kısımlarında buluyoruz. Muhteşem bahçeleri, kanallarıyla film dekoru gibi bir şehir görüntülüyoruz.

Brugge‘ün her yerinde kanallarda özgürce yüzen kuğuların asıl toplanma noktası Begijnhof‘ta huzurlu bir yürüyüş yaptıktan sonra Brugge’ün en romantik yeri Aşk Gölü diye de geçen Minnewater Gölü‘nün üzerindeki köprüden sizlere veda edip Belçika’nın bir diğer tarihi şehri Gent‘e gitmek üzere yol alıyoruz.

GENT

BAK360‘ın 10. bölümünde Belçika‘nın tarihi şehirlerinden Gent ‘teyiz. Kuzey Avrupa gezimizin son ayağı Gent’te Orta Çağ dokusunun modern hayatla bütünleştiği şık ve eğlenceli bir şehirle karşılaşıyoruz.

Gent gezisine şehrin ünlü kulelerinin aynı anda görünebildiği Aziz Michael Köprüsü üzerinden başlıyoruz. Köprüden geçip Aziz Nikola Kilisesi‘ne giriyoruz. Gotik mimariyle inşa edilmiş gösterişli Aziz Nikola Kilisesi’nin ardından Gent’in ünlü Çan Kulesi‘ni de görüp şehre silüetini kazandıran son kulenin sahibi Aziz Bavo Katedrali‘ni geziyoruz.

Gent ‘in Orta Çağ dokusuyla modern dokusunun gerçek anlamında içiçe geçtiği, hemen yanından tramvay geçen, yüzlerce yıllık lordlar şatosu Gravensteen‘i de 360 derece görüntüledikten sonra kendimizi Gent ‘in meydanlarına atıyoruz. Bin yıldır şehrin ticari faaliyetlerinin merkezleri olan şimdilerde turistik bar ve kafelerle dolu Korenmarkt ve Vrijdagmarkt isimli geniş ve şık meydanları dolaşıyoruz.


Vrijdagmarkt‘ta açık hava orkestra dinletisine, buradan ayrılıp şehrin tarihi sokaklarında yürürken sokak dans gösterisine denk gelip Gent’in eğlenceli ve sanatsever yönünü de görüp sizin için görüntülüyoruz. Grafitilerle dolu, şehrin gizli hazinelerinden Grafiti Sokağı‘ndan geçip kapanış yapmak üzere bir kez daha Vrijdagmarkt’a yol alıyoruz. Vrijdagmarkt’ta yer alan Avrupa’nın en ünlü birahanelerinden Dullet Griet‘nin önünden sizlere veda ediyoruz.