BAK360 Zaanse Schans

zaanse schans gezi de kat amsterdam

BAK360‘ın yedinci bölümünde bir kez daha Hollanda‘dayız. Amsterdam‘a yolumuz düşmüşken hem çevresindeki güzel kasabaları hem de şehirde önceki bölümde gösteremediğimiz yerleri gezdiğimiz bir bölüm daha yapmak istedik. İlk olarak Zaandam kasabasının yel değirmenleriyle ünlü, şirin, turistik köyü Zaanse Schans‘tayız. Amsterdam’daki gezimize de göz atmak isterseniz buradan ilk, buradan ikinci kısmı izleyebilirsiniz.

Amsterdam‘ın Jordaan bölgesindeki sakin bir kanaldan başlayan gezimizde vakit kaybetmeden Zaanse Schans‘a gidiyoruz. Yel değirmenleriyle ünlü bu turistik köydeki ilk durağımız köyün en ünlü yel değirmeni De Kat oluyor. De Kat’tan bir başka yel değirmeni De Huisman‘a geçip değirmenin mekanizmasını inceliyoruz. Köyün yemyeşil, huzur dolu sokaklarında gezip bu benzersiz yaşam tarzına şahitlik ettikten sonra köyü mis gibi kakao kokutan, çikolatacı Choco Lab‘e uğruyoruz. Sadece sıcak çikolata içmek için bile Choco Lab’a gelenler var.

Hollanda‘nın bir çok şehrinde, kasabasında olduğu gibi Zaanse Schans‘ta da son derece lezzetli peynirleri tadıp, tadını beğendiğiniz peyniri alabileceğiniz peynirciler bulunmakta. Hollanda’nın en ünlü peynir markalarından Henri Willig‘in atölyesinde peynirlerin tadına baktıktan sonra peynir deyince akla gelen ilk yerlerden Edam‘a gitmek üzere Zaanse Schans’tan ayrılıyoruz. Edam gezimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir