BAK360 Teknofest

Teknofest gezi

BAK360‘ın altıncı bölümünde Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında sahip olduğu önemli tecrübesiyle geçmişten ilham alan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ndeydik. İstanbul Yeni Havalimanı‘nda düzenlenen festivalde, Türkiye’nin milli savunma atılımını ve milli teknoloji üretiminde gelinen noktaları görme ve çeşitli etkinlikleri izleme fırsatı bulduk.

Teknofest‘te gezimize açık alandan başlıyoruz.  Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar‘ın açılış konuşmasından bir bölümü dinledikten sonra açık alanda sergilenen milli üretim savaş uçağı Hürjet‘in son halini yakından görüyoruz. Yine açık alandaki askeri ve sivil helikopterleri ve ANKA-S gibi SİHA‘ları da yakından inceledikten sonra kapalı alanlara geçiyoruz.

İTÜ‘nün ve askeri okulların stantlarını gezdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi‘nin standında kablosuz telefon şarjını deniyoruz. TÜBİTAK‘ın standındaysa yerli üretim roketleri, füzeleri ve uyduları görme şansı yakalıyoruz. Buradan ROBOTİSTAN‘ın standına geçip futbol maçı yapan, yüzen, uçan robotları izliyoruz. Stantlarda bir süre daha gezindikten sonra tekrar açık alana çıkıyor ve iki ATAK helikopterinin karşılıklı akrobatik hareketlerle yaptıkları şovu görüntüledikten sonra TEKNOFEST 2019‘da buluşmak üzere festival alanına veda ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir