Karadeniz

BAK360 Giresun Görele

BAK360‘ın beşinci bölümünde ufak bir Karadeniz turuna çıkıyoruz. Gezimizin ilk kısmında Giresun Görele‘nin Karaburun Köyü‘ndeyiz. Karaburun, sahile yakınlığı ve denizinin güzelliğiyle yeşille mavinin buluştuğu, adeta bir tatil köyü havası yaşatıyor.

Gezimize Karaburun Köyü’nün merkezinden başlıyoruz. Yeşillikler arasında, yüksek doz oksijenli Değirmenbayırı yolundan denize doğru inerken saklı doğal güzelliklere hayran oluyoruz. Yolun sonunda köyün hemen altında yer alan bakir Deliktaş Plajı‘na ulaşıyoruz. Sakin bir plaj ve tertemiz denizin birleştiği Deliktaş Plajı’nda kendimizi suya atıyor, Karadeniz’in güçlü dalgalarıyla eğleniyoruz.

Daha sonra Karaburun Köyü‘nün en yüksek noktasına çıkıp uçsuz bucaksız deniz manzarasına bakıyoruz. Aşağı inip köy muhtarı Salih Zeki Bayram‘la kısa bir röportaj yaptıktan sonra Görele merkezine gidip meşhur Görele Pidesi‘ni yiyerek Giresun’a veda ediyoruz.

BAK360 Rize

BAK360‘ın beşinci bölümünde ufak bir Karadeniz turuna çıkıyoruz. Karadeniz turumuzun ikinci kısmında Rize‘deyiz.
Rize’de gezmeye Çayeli‘nde bulunan Ağaran Şelalesi‘ne giderek başlıyoruz. Yemyeşil dağların arasından akan Ağaran Şelalesi’nden inip Fırtına Deresi boyunca Çamlıhemşin‘den geçerek Zilkale‘ye tırmanıyoruz. Binlerce yıldır altından akan Fırtına Deresi ve çevresini saran yemyeşil dağlarla kayanın üstüne oturmuş duran Zilkale’deki manzaraya hayran olmamak mümkün değil. Zilkale’den sonra tırmanmaya devam ediyor ve güçlü debisiyle dağların ortasından adeta fışkıran bir doğa harikası Palovit Şelalesi‘ne geliyoruz.
BAK360‘ta Karadeniz turumuzun sonunda Türkiye’nin en güzel rafting yerlerinden Fırtına Deresi kıyısında raftingcileri tanıtıyor, Karadeniz’e Ordu-Giresun havalimanından veda ediyoruz.