Gaziantep

BAK360 Gaziantep 1

BAK360‘ın dördüncü, Türkiye‘de çektiğimiz ilk bölümünde Gaziantep‘teyiz. Tatlının, kebabın, kahramanlığın şehrindeki gezimize kökeni günümüzden 6000 yıl önceki bir höyüğe dayanan Antep Kalesi‘nden başlıyoruz. Kaleden indikten sonra Gaziantep’in en eski çarşılarından Zincirli Bedesten‘de bir tur atıyor, binbir çeşit tahta oyuncak ve zeka oyunları satan dükkanda mola veriyoruz.

UNESCO tarafından yemeklerinin güzelliği tescillenmiş ve dünyadan 9 şehrin yer aldığı gastronomi listesine girmiş Gaziantep gibi bir şehirde tabii ki önce Mutfak Müzesi‘ni geziyor sora İmam Çağdaş‘ta yemeğe oturup çeşit çeşit kebapların, salataların tadına bakıyoruz. Yemeğin üzerine kahvemizi menengiç kahvesiyle ünlü, Gaziantep’in en tarihi kahvecisi Tahmis Kahvesi‘nde içiyoruz.

Gaziantep gezimizin ilk kısmı Gaziantep’in simgelerinden bakır işlemeciliğinin kalbi Bakırcılar Çarşısı‘nda, ustaların çekiçlerinden gelen seslerle sonlanıyor.

gaziantep gezi atatürk evi

BAK360 Gaziantep 2

BAK360‘ın  dördüncü, Türkiye‘de çektiğimiz ilk bölümünde Gaziantep‘teyiz.

Gezimizin ikinci kısmına güzel ve güneşli bir sabah Zekeriya Usta‘da bol fıstıklı katmer yiyerek başlıyoruz. Karnımızı doyurup Gaziantep’in kahramanlığını görmek üzere Şahinbey Savaş Müzesi‘ne gidiyoruz. Antep’in önce İngiliz sonra da Fransız işgali altında, hem işgalcilerden hem de içerideki düşmanlardan gördüğü zulüm tüm detaylarıyla anlatılıyor müzede. Bu zulme karşı kahramanca direnişin ve vatanseverliğin en uç örneklerini görüyoruz. Müzeden çıkıp Antep kahramanlarından Karayılan‘ın kabrinde bir Fatiha okuyoruz. Tarihi Bey Mahallesi‘nde gezerken Atatürk Evi‘ni ziyaret ediyoruz. Nüfusa Gaziantep Bey Mahallesi’nde kayıtlı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Gaziantep’i ziyaretinde kaldığı bu evde Ata’nın nüfus cüzdanı, yatağı, yemek takımı gibi kişisel eşyaları sergileniyor.

Aynı zamanda tarihi bir Gaziantep Hamamı da olan Hamam Müzesi‘ni de gördükten sonra Gaziantep gezimizi meşhur Zeugma Mozaik Müzesi‘nde noktalıyoruz. Roma döneminden kalma birbirinden muhteşem onlarca dev mozaiğin sergilendiği müzede dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiğini de görme şansı buluyoruz. Güneyin güzel şehri Gaziantep’e Kalealtı‘ndan veda ediyoruz.