BAK360 Edam-Amsterdam

Edam Gezi Amsterdam


BAK360‘ın yedinci bölümünde bir kez daha Amsterdam‘dayız. Bu sefer Amsterdam’ın yakınındaki kasabaları geziyoruz. Amsterdam yakınlarındaki en turistik köy olan Zaanse Schans‘ın huzurlu atmosferinde bir tur attığımız ilk kısmı buradan izleyebilirsiniz. Gezimizin ikinci kısmında ise peyniriyle dünyada nam salmış Edam‘dayız.

Sessiz sakin, huzurlu ve son derece küçük bir kasaba olan Edam‘da ilk olarak tabii ki en ünlü peynirciye uğrayıp Edam peynirlerinden alıyoruz. Edam’ın sokaklarında gezerken kısa bir yürüyüşle kasabanın bittiği, Edam peynirinde kullanılan sütleri veren ineklerin otladığı çayırların başladığı yere ulaşıyoruz. Buradaki büyük kilise Grote Kerk‘i gösterdikten sonra tekrar Amsterdam’a dönüyoruz.

İlk olarak önceki Amsterdam bölümlerinde gösterme fırsatı bulamadığımız, şehir merkezindeki küçük bir kapıdan geçerek girilen bir avlu, şapel ve rahibe evlerinden oluşan Begijnhof‘a gidiyoruz. Son durağımızsa Begijnhof’un sakinliğinin tam zıttı bir atmosfere sahip, Amsterdam’ın en büyük açık pazarlarından Albert Cuyp Markt oluyor. Sağlı sollu tezgahlarda satılan çeşitli atıştırmalıklar, tatlılar, hediyelik eşyalar vs. yi görüyoruz.

Amsterdam‘daki ikinci bölümümüzda yine muhteşem bir kanal manzarası önünden şehre veda ediyoruz. Önceki Amsterdam bölümlerimizi de izlemek isterseniz;

BAK360 Amsterdam 1

BAK360 Amsterdam 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir