BAK360 Berlin 2

berlin-gezi-vlog


BAK360‘ın ilk bölümünde Almanya’nın başkenti Berlin‘deyiz. Berlin’in en çok ziyaret edilen mekanlarından Brandenburg Kapısı, Reichstag, Yahudi Soykırım Anıtı, Müzeler Adası, Berlin Katedrali ve Bergama Müzesi’ni gezdiğimiz ilk kısıma buradan ulaşabilirsiniz.

İkinci kısımda Berlin’in meydanlarını arşınlamaya devam ediyoruz. Gezimiz, Berlin’in ve belki de tüm Avrupa’nın en güzel meydanlarından Gendermenmarkt‘tan başlıyor. Birbirine bakan Fransız ve Alman  katedralleriyle onların arasındaki muhteşem mimarisiyle Konzerthaus (Konser Salonu)’un ortasındaki meydanda bir de Alman şair Friedrich Schiller’in heykeli yer alıyor.  Buradan Topography des Terror‘e geçip Nazilerin yükselişi ve düşüşüyle ilgili her tür belge ve video eşliğinde bilgileniyoruz. Ücretsiz bir açıkhava müzesi olan Topography des Terror aynı zamanda eski bir Gestapo karargahı.

Naziler düştükten sonra Batı Berlin – Doğu Berlin ayrımında geçen uzun yıllar boyunca doğuyla batı arasında geçiş noktaları oluşturulmuştu. Bunların en önemlisi olan, şimdiyse turistlerin uğrak fotoğraf çekme noktası haline gelmiş Checkpoint Charlie‘ye uğruyoruz.

Berlin uzun bir süre Doğu ve Batı olarak ayrılmıştı. Doğu Berlin’le Batı Berlin’i ayıran 46 km’lik Berlin Duvarı yıkıldı ancak ayakta kalan en uzun parçası günümüzde East Side Gallery ismiyle sergileniyor. Duvar boyunca yürüyüp muhteşem graffitilere bakıyoruz.

Potsdamer Platz ve Sony Center‘ı gezip modern Berlin’e bir göz atıyoruz. Şehrin neredeyse her yerinden görülebilen Televizyon Kulesi (Fernsehturm) ve meydanın ortasındaki Dünya Saati‘yle Doğu Berlin’den kalan en önemli meydan olan Alexanderplatz ve şehrin ortasında bir oksijen deposu Tiergarten Park‘ta kısa bir gezintinin ardından Tiergarten Park’ın ortasındaki Zafer Anıtı (Siegessäule)’ndan Berlin’e veda ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir