Amsterdam’da Ne Yenir?

Amsterdam‘a gittiniz, geziyorsunuz ama insanoğlu işte, acıkacaksınız. Gitmeden önce aklınızda bir şeyler oluşması açısından Amsterdam’da ne yenir, az çok fikir vermeye çalışalım. Amsterdam’ın çok kültürlü yapısı malum. Güncel durumda Amsterdam’a göçmen olarak gelenlerin sayısı Amsterdam’ın yerlilerini geçti. Bu çok kültürlü yapı elbette yeme içme seçeneklerine de yansımış. Türk‘ten Kore‘ye, Arjantin‘den Afrika‘ya her tür mutfaktan yemekler yiyebileceğiniz bir restoran bulabilirsiniz. Bunlar dışında yerel lezzetleri denemek istiyorsanız Hollanda mutfağı genellikle atıştırmalıklarıyla öne çıkıyor.

Patates Kızartması (Patat, Frites)

patates kızartması amsterdam gezi tanıtım - amsterdam'da ne yenir

Eğer ucuz yollu bir gezi yapıyorsanız Amsterdam‘da en çok yiyeceğiniz şey patates kızartması olacaktır. Şehrin hemen her yerinde patates kızartması satan dükkanlar veya seyyar satıcılar bulunuyor. Kağıt külahta üzerine çedar peynirinden yer fıstığına farklı soslar dökülerek servis edilen kalın dilimli ve doyurucu patates kızarmaları Amsterdam’da gezerken adeta hayat kurtarıcı oluyor. Patates kızartmalarının fiyatı elbette değişkenlik gösterse de genellikle 3-5 Euro aralığında.

Bitterballen

Bitterballen amsterdam gezi tanıtım - amsterdam'da ne yenir

Hollandalılar gerçekten patatesi çok seviyor. Bitterballen de patates içerikli bir atıştırmalık ancak içinde et de var. Etli ve patates püreli iç malzemesinin dışı kroket gibi kaplanarak kızartılıyor ve genellikle barlarda biranın yanına atıştırmalık olarak istenebiliyor ve yanında hardal sosla servis ediliyor. Bir bira içeyim diye oturduğunuzda patates kızartması yerine bir değişiklik yapıp bitterballen deneyebilirsiniz.

Broodje Haring

broodje haring amsterdam gezi tanıtım - amsterdam'da ne yenir

Tam olarak Amsterdam’a has bir atıştırmalık yemek istiyorsanız ve öyle yemek de seçmem ne olursa yerim diyenlerdenseniz Broodje Haring‘i denemek isteyeceksinizdir. Broodje, ekmek, Haring , ringa balığı anlamına geliyor. Yani yemek aslında “ekmek arası ringa balığı”. Bizim bildiğimiz balık ekmeklerden farkıysa burada balıkla ekmek arasına çiğ konuyor. Çiğ ringa balığı dilimleri, küçük doğranmış soğan ve salatalık turşusunun ekmek arasına konmasıyla yapılan Broodje Haring’i restoranlarda da yiyebilirsiniz, çok daha ucuza büfelerden ya da balıkçılardan da alabilirsiniz. Hassas midelilerin uzak durması tavsiye edilir.

Stroopwafel – Waffle

waffle nutella amsterdam gezi tanıtım - amsterdam'da ne yenir

Waffleı herkes biliyordur. Ortaköy‘de de en güzellerinden yiyebileceğiniz waffleın Amsterdam’da da en lezzetli çeşitlerini bulmanız mümkün. Hemen her yerde bir köşe başında bir wafflecı ya da waffle yapan bir pastane bulunabiliyor. Waffleı çok da anlatmaya gerek yok aslında, bildiğiniz bol şekerli hamura, çikolata, meyve vs konularak yenilen tatlı bombası.

stroopwafel amsterdam gezi tanıtım - amsterdam'da ne yenir

Stroopwafel ise Hollanda’ya özgür bir çeşit waffle. Aşırı ince iki gofret tabakası arasında stroop yani şurup konulmasıyla yapılan peksimete benzer bir atıştırmalık. 10’lu, 12’li paketler halinde alıp gezinirken soğuk halde de atıştırabilirsiniz, evinize döndükten sonra fırında hafif ısıtıp da yiyebilirsiniz. Stroopwafel’ın şurubunda bal, karamel, tarçın, elma gibi lezzetler olabiliyor. Gerçekten lezzetli ve içerdiği kaloriyle enerjinizi dolduracak, ucuz bir atıştırmalık için marketten, tezgahtan stroopwafel alıp her daim çantanızda bulundurabilirsiniz.

Poffertjes

poffertjes amsterdam gezi tanıtım - amsterdam'da ne yenir

Yine tatlıdan devam ediyoruz. Hollandalılar gerçekten şekerli yiyecekler konusunda ustalar. Poffertjes de genellikle kahvaltıda yenilen kreplerin çok daha ufak çaplı ve isteğe göre aromalı hamurdan yapılanı oluyor. Sokakta seyyar satıcılarda ya da pastanelerde, pan kekçilerde de yiyebileceğiniz poffertjes çoğunlukla üzerine tereyağ sürülüp, pudra şekeri dökülerek veriliyor. Mevsime göre dondurmalı poffertjes yeme şansınız da var.

Stamppot

stamppot amsterdam gezi tanıtım - amsterdam'da ne yenir

Hep uygun fiyatlara tatil yapan gezginler için az paraya çok süre tok tutan atıştırmalık alternatiflerini tanıtmaya çalıştım. Bir tane de geleneksel Hollanda yemeği önermek gerekirse en ünlülerinden biri Stamppot.  Aslında çok basit bir yemek stamppot. Temelde, çoğunlukla lahananın ya  da yapan kişinin ustalığına, keyfine göre farklı sebze veya meyvelerin patates püresiyle – evet yine patates – karıştırılmasından oluşan bir yemek. Üzerine kocaman, tütsülenmiş bir sosis konuluyor. Ayrıca lezzet versin ve süs olsun diye pastırma, et, peynir, turşu ve domates gibi malzemelerle de zenginleştirilebiliyor. Sosis ve pastırma genellikle domuz etinden kullanıldığı için stamppot yemek istiyorsanız önce bu konuda garsona danışmanızı tavsiye ederim.

Peynir (Kaas)

amsterdam peynir kaas gezi tanıtım - amsterdam'da ne yenir

Hollanda ve Amsterdam‘da yenecek şeyleri anlatırken elbette bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir yiyecek var ki, o da peynir. Hollandacası “kaas” olan peynir bildiğimiz gibi belki de Hollanda’nın milli yiyeceği. Gouda, Edam gibi dünyaya peynirleriyle kendini tanıtmış şehirleriyle, çeşit çeşit peynirin üretildiği Hollanda’da en lezzetli peynirleri yemeniz mümkün.

Amsterdam‘da da peynir alabileceğiniz pek çok büyük markanın dükkanı veya yerel üreticilerin peynirlerini sattığı dükkanlar veya pazarlar bulunuyor. Amsterdam’da ne yersiniz, ne içersiniz orası size kalmış ama buraya geldiyseniz hem kendinize hem de eşinize dostunuza değişik peynirlerden götürmek isteyeceksinizdir. Her peynircide peynirlerin tadına bakarak alabildiğinizi de söyleyelim. Çekinmeden her çeşit peynirin tadına bakıp, damak tadınıza uygun birini satın alabilirsiniz. Eğer Edam ya da Gouda’ya gidecekseniz tabii ki peynir alışverişini oralara bırakabilirsiniz ama gitmeyecekseniz Amsterdam’da peynir almak için 1-2 yer önermem gerekirse;

 – Henri Willig Kaas

Aynı zamanda Hollanda’nın en ünlü peynir markalarından olan Henri Willig‘in dükkanında en kaliteli peynirler uygun fiyatlara bulunabiliyor. Bloemenmarkt‘ın hemen yanındaki dükkana uğrayabilirsiniz.

– Old Amsterdam Cheese

Yine ünlü bir marka olan Old Amsterdam peynirinin her çeşidini bulabileceğiniz bir anlamda fabrika satış mağazası denebilir. Şehrin bir çok yerinde bulunan Old Amsterdam’ dükkanlarından size yakın olanını tercih edebilirsiniz.

– Reypenaer Proeflokaal

Son olarak bahsedeceğim Reypenaer aslında sadece bir peynir dükkanı değil. Peynir tadım salonu olarak geçen mekanda 1 saat boyunca şarap eşliğinde peynir tadımları yapabilir, peynirin üretim sürecini öğrenebilir ve giderken tadını sevdiğiniz peynirlerden alabilirsiniz. Peynir konusunda özel zevki olan ve gerçekten peynir lezzetleri konusunda damağına güvenenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

BAK360 Amsterdam 1

BAK360 Amsterdam 2