amsterdam gezi tanıtım 1

Kuzeyin Venedik’i, Özgürlükler Şehri, Mokum; hepsinin bu şehrin bilinen diğer isimleri olması için gayet yeterli nedenleri ve geçmişleri var. Amsterdam için Kuzey’in Venedik’i derler çünkü toplam uzunluğu 100 kilometreyi bulan 165 kanalı, 1753 köprüsüyle Venedik’e coğrafi olarak çok benzerdir ve elbette kuzeydedir. Venedik ile olan benzerliklerinin genel olarak bu kapsamda sınırlı kaldığını Özgürlükler Şehri ismiyle de anlayabiliriz.

BAK360 Amsterdam 1

BAK360 Amsterdam 2

Özgürlükler Şehri‘dir gerçekten de Amsterdam. Dünyanın neredeyse geri kalan her yerinde çok uç ve yasadışı sayılan bir takım şeyler bu şehirde yasal sınırlar içerisinde dilediğince yaşanabilmektedir. Mokum da derler bazıları bu şehre ve bunlar genelde Amsterdammer da denilen şehrin yerli halkıdır. Mokum, Amsterdam’ın II.Dünya Savaşı’ndan önce Yahudiler için kuzeydeki bir ev olduğuna vurgu yapan, o dönemden kalma Mekan da denilebilecek bir isimdir.

amsterdam gezi tanıtım 2

Amstel Nehri üzerine kurulan ilk barajdan yani Dam‘dan sonra zaman içinde Amsterdam ismini alan ve gittikçe genişleyerek kalabalıklaşan şehirde zaman içinde kanallar insan eliyle de çoğaltılarak günümüzdeki bu eşsiz şehir planlaması ortaya çıkmış.  Bu şehir planlaması beraberinde Amsterdam’ı çekici yapan başlıca özelliklerden kendine has mimarili, ince ve derinlemesine uzun, renkli evleriyle yükseltisiz ve dar sokaklardaki en mantıklı ulaşım aracı bisikletleri getirmiş.

Amsterdam‘da bugün tarihi 300-400 yıla kadar dayanan kendine has mimariye sahip 6.800 bina ve yaklaşık 850.000 bisiklet var. Şehrin resmi nüfusunun 820.000 olduğunu düşününce şehre kayıtlı insandan çok bisiklet olduğunu görüyoruz. Gerçekten de Amsterdam‘da bisiklet görmeden atabileceğiniz tek bir adım bile yok. Bomboş bir sokakta yürüyor bile olsanız en azından bir evin girişine ya da sokak lambasına zincirlenmiş bir bisiklet görürsünüz zira hane başına 2 bisiklet düşüyor.

amsterdam gezi tanıtım 3

Avrupa’nın en turistik şehirleri sıralamasında her daim ilk sıralarda olan Hollanda‘nın başkenti, yılda günübirlik gelenlerle birlikte yaklaşık 16 Milyon turiste ev sahipliği yapıyor. Siz de bu turistlerden biri olacaksanız bu yazıyla elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Mesela karşıdan karşıya geçerken her zaman öncelikle bisikletleri kontrol edin yoksa iki günlük keyfinizin içinde bir takım yaralanmalarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Amsterdam‘a gitmeye karar verdikten sonra muhtemelen Amsterdam’a gitmek için en iyi zamanı merak edeceksinizdir. Amsterdam özellikle ülkemize göre oldukça kuzeyde olduğu için, iklim ve gün ışığından yararlanmayı düşündüğümüzde Amsterdam’a gitmek için en uygun zaman Mayıs-Haziran ayları oluyor. Hava sıcaklığının makul bir seviyede olduğu ve az yağış alan bu aylarda güneşin tam olarak batması da en uzun günlerde gece 11-12‘leri buluyor.

Amsterdam’a Ne Zaman Gidilir? daha detaylı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

amsrerdam kings day gezi tanıtım
King’s Day 27 Nisan

Amsterdam’a Nasıl Gidilir?

Ülkemizden İstanbul başta olmak üzere THY, Pegasus, Onur Air, Atlas Jet ve KLM gibi hava yollarının Amsterdam’a direkt uçuşları var ve yaklaşık 3.5 saat sürüyor. Uygun bir uçuş bulmak için Skyscanner gibi siteleri de kullanabilirsiniz. Bu sefer çokluğu uçak biletlerinin fiyat olarak Avrupa’nın diğer büyük şehirlerine kıyaslarsak çok pahalı seviyelerde olmamasını sağlıyor.

Amsterdam’a Nasıl Gidilir? detaylı öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amsterdam’da Nerede Kalınır?

amsterdam otel gezi tanıtım

Avrupa‘nın en turistik şehirlerinden biri olmasının sonucu olarak Amsterdam‘da bir çok konaklama alternatifi bulabilirsiniz. Her bütçeye göre bir yer bulunabilse de tabii ki şehrin popülerliği fiyatlara da yansımış. Genel olarak konaklama fiyatlarının Avrupa’nın pahalı şehirleri seviyesinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bütçenizin elvermesi ölçüsünde beş yıldızlı otelde de, tarihi bir Amsterdam binasındaki bir otelde de, Red Light District‘te ucuz bir hostelde ya da bir öğrenci yatakhanesinde, hatta kanal üzerindeki bir bot evde de kalabilirsiniz.

Amsterdam’da Nerede Kalınır? alternatifler hakkında bilgi edinmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Gezilecek Yerler

amsterdam gezilecek yerler tanıtım

Amsterdam‘a ne zaman gideceğinize karar verdiniz, uçak biletinizi ve konaklamanızı da ayarladıysanız bir sonraki adım Amsterdam’da gezilecek yerler nereler araştırmak olacaktır. Derin bir tarihi ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmasıyla Amsterdam’da görülmesi gereken pek çok yer var. Tarihte Hollanda‘nın altın çağının yaşandığı başlıca yer olmasının sonucu olarak bolca sanatsal yapı ve müzeyi de ziyaret etme şansınız bulunuyor. Amsterdam’da gezilecek belli başlı yerleri gösterip, şehri tanıtmaya çalıştığımız BAK360 bölümlerimize de göz atabilirsiniz.

BAK360 Amsterdam 1

BAK360 Amsterdam 2

Van Gogh Müzesi

van gogh müzesi gezi tanıtım

Genelde kulağını kesmesi, mutlu olmak için sarı boya içmesi gibi uç hareketleriyle çoğunluk tarafından bilinen ancak bu hareketlerin ardında büyük bir deha barındıran büyük ressam Vincent Van Gogh‘un müzesi eğer sanata veya tarihe biraz meraklıysanız ziyaret edeceğiniz ilk yerlerden olacaktır. Museumplein‘de yer alan bu müze bölgedeki en ilgi çeken müze oluyor.

Van Gogh Müzesi ile ilgili detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Rijksmuseum – I Amsterdam

i-amsterdam-amsterdam-gezi tanıtım

Amsterdam‘a giden eşinizin dostunuzun Instagram ya da Facebook paylaşımlarında illa ki bu arkaplanı görmüşsünüzdür. Kimisi I’nın üzerine çıkar, kimisi d’nin ortasından bakar. Biraz daha muzır olanlar yazının içinden belli iki harfi kadraja alıp çeşitli şakalar espriler yapar. Amsterdam’a turist olarak gitmiş herkes en azından bir kere bu I Amsterdam yazısına uğrayıp fotoğraf çekmiştir.

Rijksmuseum ve I Amsterdam yazısıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Dam Meydanı

dam meydanı amsterdam gezi tanıtımjpg

Her şehrin böyle bir meydanı vardır illa ki. Taksim Meydanı gibi veya Times Square gibi. Amsterdam‘ın da her daim kalabalık olmayı başaran belki de sayılı 1-2 yerinden biri Dam Meydanı. Aslında görece olarak Avrupa’nın diğer bir çok tarihi şehrindeki meydana bakılınca çok da çekici olmayan bu meydan Amsterdam’ın tam merkezinde olması ve her yöne gidenlerin birleştiği, buluştuğu bir kavşak noktası olmasının sonucu uzun zamandır şehrin en popüler meydanı olmuş.

Dam Meydanı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Red Light District (De Wallen)

Amsterdam bir liman şehri.  Amsterdam Limanı‘nın, Kuzey Avrupa ticareti için çok önemli bir merkez haline geldiği dönemlerde şehir, zaman içinde tüccarların olduğu kadar liman işçileri ve gemicilerin de ihtiyaçlarını karşılamak üzere değişimler geçirdi. Bu değişimlerin sonuçlarından günümüzde turistik olarak şehrin en popüler bölgesi olan Red Light District ön plana çıkıyor.

Red Light Bölgesi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Kanal Turu

amsterdam kanal turu gezi tanıtım

Amsterdam‘da toplam uzunluğu 100 kilometreyi bulan 165 kanal olduğunu söylemiştik. Bu kanallar şehre bu eşsiz görünümünü sağlamasının yanında şehirde yaşayanlar tarafından ulaşım için de sıklıkla kullanılıyor. Bir çok Amsterdammer evinden işine teknesiyle gidebiliyor ya da güzel havalarda ailesiyle, arkadaşlarıyla huzurlu bir kanal turu yapabiliyor. Elbette bu kanallarda Amsterdam’ın yerlileri kadar, hatta belki daha fazla turistler de geziyor.

Amsterdam’daki kanal turlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Anne Frank Evi

anne frank evi gezi tanıtım

Almanya‘da yaşayan Yahudi Frank Ailesi 1942 yılında Nazilerden kaçıp Amsterdam‘a gelir. Ancak Amsterdam da Naziler tarafından işgal edilince bir evin çatı katında saklanmaya başlarlar. 2 yıl süren bu saklanma süresince ailenin 13 yaşındaki kızı Anne günlük tutmaktadır. Günlüğüne tek bir çatı katında geçen günlerini, duygularını, hayallerini yazar. 1944 yılında yakalanırlar ve Auschwitz Toplama Kampı‘na gönderilirler.

Anne Frank Evi ile ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Kraliyet Sarayı

amsterdam kraliyet sarayı gezi tanıtım

Hollanda bilindiği üzere halen bir krallık. Haliyle bir Kraliyet Ailesi mevcut. Hollanda Kralı ve ailesinin de Amsterdam’daki konutu Dam Meydanı‘ndaki Amsterdam Kraliyet Sarayı. Dış ve iç mimarisi oldukça etkileyici olan bu saray yılın pek çok günü turistik olarak ziyaret edilebiliyor. Amsterdam Kraliyet Sarayı’nın fiyatı 10 Euro olan biletlerini online olarak buradan alabilirsiniz.

Heineken Experience

The Heineken Experience Amsterdam
Heineken’in ilk fabrikası

Amsterdam tüm özelliklerinin yanında Hollanda‘nın dünyaca ünlü bira markası Heineken‘in de kurulduğu yer. Heineken’in 1988 yılına kadar genel merkezi ve fabrikası olarak hizmet veren bina, günümüzde Amsterdam’ın en popüler turistik aktivitelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Heineken Experience ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Nieuwe Kerk

nieuwe kerk gezi tanıtım

Türkçe’ye çevrimiyle Yeni Kilise aslında pek de yeni değil. 1408 yılında inşa edilen Nieuwe Kerk‘e yeni denmesinin sebebiyse Amsterdam‘da yapılan ikinci kilise olması. Sergiler ve konserler de düzenlenen kilise Dam Meydanı‘nda, Amsterdam Kraliyet Sarayı‘nın bitişiğinde olmasıyla kraliyet ailesinin taç giyme kilisesi olarak da kullanılıyor. Orta Çağ‘dan kalma kiliselere ilgi duyuyorsanız girebileceğiniz kilisede genellikle düzenlenen sergilere göre bir giriş fiyatı belirleniyor ki onun da ortalaması 15-16 Euro civarlarına geliyor.

Oude Kerk

oude-kerk-amsterdam gezi tanıtım

Amsterdam‘da bir Yeni Kilise olduğuna göre bir de Eski Kilise olmalı tabii ki. Oude Kerk de sadece Amsterdam’ın değil tüm Hollanda’nın en eski kiliselerinden biri. 1306 yılından beri ibadete açık olan kilise Red Light District‘te bulunuyor. Kulesine çıkıp Amsterdam manzarasını da izleyebileceğiniz Oude Kerk’in giriş ücreti 10 Euro ancak I Amsterdam kartınız varsa buraya ücretsiz girebilirsiniz.

Rembrandt Evi ve Müzesi

rembrandt house amsterdam gezi tanıtım

Hollanda, özellikle Altın Çağ denen dönemde ticaretin getirdiği zenginlikle sanat ve bilim alanında önemli atılımlar yaptı. Bu dönemde dünya ve sanat tarihine damga vurmuş bir çok isim Hollanda’da yaşadı ve dünyayı şekillendirdi. Hollanda’nın yetiştirdiği tartışmasız en büyük sanatçı Rembrandt van Rijn‘ın 1600’lü yıllarda yaşadığı ev bugün büyük ustayla ilgili kapsamlı bir müze olarak hizmet veriyor.

Rembrandt Evi ve Müzesi’yle ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Begijnhof

Begijnhof, Amsterdam gezi tanıtım

Begijnhof ismi aslında sadece buraya özgü değil ve özellikle Kuzey Avrupa‘nın bir çok şehrinde Begijnhof isminde kompleksler bulunuyor. Amsterdam’ın popülerliği Amsterdam’daki Begijnhof‘un da diğerlerinden daha turistik olmasını sağlamış.

Begijnhof’la ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Albert Cuyp Markt

albert cuyp markt gezi tanıtım

Amsterdam‘da genellikle yerel halkın alışveriş yaptığı pek çok açık sokak pazarı var. Bunların kimisi Cumartesi, Pazar gibi belli günlerde açılırken Albert Cuyp Markt ise Pazar hariç haftanın her günü sabah 9-10 gibi açılıp akşamüstü 7 gibi toparlanmaya başlanan bir sokak pazarı.

Albert Cuyp Markt ile ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Stedelijk Müzesi

stedelijk museum amsterdam gezi tanıtım

Museumplein‘deki bir diğer önemli müze de 19. yüzyıldan günümüze pek çok sanat eserinin sergilendiği Stedelijk Müzesi. Van Gogh Müzesi ve Rijksmuseum‘un yanında çok turistik olmasa da Stedelijk da özellikle sanatseverler tarafından çokça ziyaret ediliyor.

Stedelijk Müzesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Vondelpark

vondelpark gezi tanıtım

Amsterdam‘ın neresinde kalıyor olursanız olun kısa bir mesafenizde bir park bulmanız mümkün. Şehrin dört bir tarafına dağılmış Westerpark, Osterpark, Rembrandtpark gibi büyük parklar var. Ancak bunların arasında biri popülerliğiyle ön plana çıkıyor, o da Vondelpark.

Vondelpark ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bloemenmarkt Çiçek Pazarı

amsterdam çiçek pazarı bloemenmarkt gezi tanıtım

Herkes hikayeyi az çok duymuştur. Hollandalılar Osmanlı‘dan laleyi alır ve o kadar çok çeşidini üretirler ki bugün Hollanda lale üretiminin başlıca merkezlerinden olmuştur. Bloemenmarkt da yaklaşık 200 yıldır kurulan bir çiçek pazarı.

Bloemenmarkt ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Şehir İçi Ulaşım

amsterdam şehir içi ulaşım gezi tanıtım

Amsterdam’da şehir içi ulaşım gerçekten oldukça kolay. Tramvay, otobüs, metro, tren gibi toplu taşıma alternatiflerini kullanabilirsiniz. Tramvaylar gün içinde toplu taşımanın başlıca yükünü çekiyor. Biraz karışık bir ağa sahip olsa da tramvay hatlarını biraz öğrendikten sonra şehrin bir ucundan diğerine 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Gece ise tramvay seferleri 12’de sona erdiği için uzun güzergahlarda şehri dolaşan gece otobüsleri kullanılıyor.

Amsterdam’da Şehir İçi Ulaşım alternatifleriyle ilgili ayrıntılı bilgi almak, kullanabileceğiniz kartları öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amsterdam’da Ne Yenir?

Amsterdam‘a gittiniz, geziyorsunuz ama insanoğlu işte, acıkacaksınız. Gitmeden önce aklınızda bir şeyler oluşması açısından Amsterdam’da ne yenir, az çok fikir vermeye çalışalım. Amsterdam’ın çok kültürlü yapısı malum. Güncel durumda Amsterdam’a göçmen olarak gelenlerin sayısı Amsterdam’ın yerlilerini geçti. Bu çok kültürlü yapı elbette yeme içme seçeneklerine de yansımış. Türk‘ten Kore‘ye, Arjantin‘den Afrika‘ya her tür mutfaktan yemekler yiyebileceğiniz bir restoran bulabilirsiniz. Bunlar dışında yerel lezzetleri denemek istiyorsanız Hollanda mutfağı genellikle atıştırmalıklarıyla öne çıkıyor.

Amsterdam’da Ne Yenir öğrenmek, Hollanda Mutfağı’nın en sevilen ürünlerini görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Mekanlar

Amsterdam‘da gidebileceğiniz elbette birbirinden farklı konsepte sahip bir çok mekan var. İster gece kulübü olsun ister tatlıcı ister de etkinlik merkezi aradığınız neyse Amsterdam’da kesin mevcuttur. Gitmeye, görmeye değer mekanları tek tek anlatmaya kalksak yazı bitmez. O yüzden bazı farklı mekanları tanıtmaya çalışacağım.

Amsterdam Mekanları hakkında ayrıntılı bilgi almak, vakit geçirecek güzel yerleri not etmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Amsterdam Festivalleri

Avrupa‘nın belki den eğlenceli şehirlerini sıralasak Amsterdam mutlaka ilk 3’te yer alacaktır. Yılın neredeyse her günü zaten değişik bir parti veya konser bulmanız mümkün. Ancak yılın bazı özel zamanları var ki düzenlenen festivaller tüm şehri bir parti havasına sokuyor. Amsterdam geziniz bu festivallerden birine denk gelirse şehirden alacağınız keyif katlanacaktır.

Amsterdam Festivalleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak, festivallerin tarihlerini ve yerlerini öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

BAK360 Amsterdam 1

BAK360 Amsterdam 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir