Amsterdam Mekanlar

Amsterdam‘da gidebileceğiniz elbette birbirinden farklı konsepte sahip bir çok mekan var. İster gece kulübü olsun ister tatlıcı ister de etkinlik merkezi aradığınız neyse Amsterdam’da kesin mevcuttur. Gitmeye, görmeye değer mekanları tek tek anlatmaya kalksak yazı bitmez. O yüzden bazı farklı mekanları tanıtmaya çalışacağım.

Foodhallen

foodhallen-amsterdam gezi tanıtım

Amsterdam’da Ne Yenir kısmında Amsterdam’ın çok kültürlü yapısının nasıl yeme içmeye de etki ettiğinden bahsetmiştik. Meşhur deyimle 72 milletten insanı bünyesinde barındıran Amsterdam’da her milletin mutfağının da bulunduğunu söylemiştik. Foodhallen da bir anlamda tüm bu mutfak çeşitlerini bir arada bulabileceğiniz adeta Amsterdam’daki yemek kültürünün tek bir mekanda sunulmuş hali.

Foodhallen ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Westergasfabriek

westergasfabriek westerpark amsterdam gezi tanıtım

Amsterdam‘da eski bir yapının restore edilmesiyle oluşturulan bir diğer mekan da Westergasfabriek. Westerpark‘ın içindeki eski gaz fabrikası günümüzde bir kültür merkezine dönüştürülmüş. Westergasfabriek, barlar, restoranlar, sinema salonları, sergi alanları, sanat galerileri ve mağazalarla kültür merkezi olduğu kadar alışveriş ve eğlence merkezi de.

Westergasfabriek ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için burayı tıklayabilirsiniz.

De Tulp

de tulp amsterdam gezi tanıtım

Değişik, renkli ve doğa dostu dekoruyla De Tulp, Amsterdammer’lar tarafından tercih edilen bir restoran. Görece uygun fiyatları ve çeşitli menüsündeki doyurucu yemeklerle yerel insanların takıldığı, turistik olmayan, nezih bir restoran arıyorsanız tercih edebileceğiniz bir yer De Tulp. Yemek yemeseniz bile Museumplein ve Heinekenplein‘e yakın konumuyla bir iki bira içmek için bile uğranabilecek bir mekan.

Bakers&Roasters

bakers and roasters amsterdam gezi tanıtım

Amsterdam‘da yürüyerek olsun, bisikletle olsun uzun uzun gezeceğiniz bir güne başlamanın en güzel yolu sağlam bir kahvaltı yapmaktır. Öğleni gezerken bulacağınız atıştırmalıklarla geçiştireceğiniz için Bakers&Roasters gibi bir yerde kahvaltı yaparsanız akşama kadar ihtiyacınız olan enerjiyi alacaksınızdır.

Bakers&Roasters ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Winkel 43

winkel 43 amsterdam gezi tanıtım

Elmalı turta belki herkesin damak tadına uyan bir tatlı olmayabilir ama elmalı turta sevmeyenlerin de mutlaka Winkel 43‘ün elmalı turtasının tadına bakması lazım. Eğer geç saatte giderseniz soğuk denk gelebilse de uygun bir saatte gidip Winkel 43‘te fırından yeni çıkmış bir elmalı turta yemeden Amsterdam’dan dönmeniz büyük bir kayıp olacaktır. Sadece elmalı turta yapan Winkel 43’ün ayrıca naneli çayı da oldukça popüler.

Boerejongens

boerejongens amsterdam gezi yorum

Amsterdam‘da tanıtacağım son mekan şimdiye kadar Amsterdam’ın değinmediğimiz yönünden geliyor. Amsterdam’a Özgürlükler Şehri denmesinin sebeplerinden bir diğeri de bazı hafif uyuşturuculara tanıdıkları yasal statü. Öncelikle her çeşit uyuşturucunun vücut ve ruh sağlığınıza son derece zararlı olduğunu, ülkemizde de her çeşit uyuşturucunun yasa dışı olduğunu hatırlatalım. Amsterdam’daysa Hollanda Devleti tarafından marijuana ve bir çeşit zehirli mantar türü olan truffle‘ın yasal olarak satılmasına izin verilmiş durumda.

Boerejongens ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

BAK360 Amsterdam 1

BAK360 Amsterdam 2