Amsterdam Gezilecek Yerler

amsterdam gezilecek yerler tanıtım

Amsterdam‘a ne zaman gideceğinize karar verdiniz, uçak biletinizi ve konaklamanızı da ayarladıysanız bir sonraki adım Amsterdam’da gezilecek yerler nereler araştırmak olacaktır. Derin bir tarihi ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmasıyla Amsterdam’da görülmesi gereken pek çok yer var. Tarihte Hollanda’nın altın çağının yaşandığı başlıca yer olmasının sonucu olarak bolca sanatsal yapı ve müzeyi de ziyaret etme şansınız bulunuyor. Amsterdam’da gezilecek belli başlı yerleri gösterip, şehri tanıtmaya çalıştığımız BAK360 bölümlerimize de göz atabilirsiniz.

BAK360 Amsterdam 1

BAK360 Amsterdam 2

 

Van Gogh Müzesi

van gogh müzesi gezi tanıtım

Genelde kulağını kesmesi, mutlu olmak için sarı boya içmesi gibi uç hareketleriyle çoğunluk tarafından bilinen ancak bu hareketlerin ardında büyük bir deha barındıran büyük ressam Vincent Van Gogh‘un müzesi eğer sanata veya tarihe biraz meraklıysanız ziyaret edeceğiniz ilk yerlerden olacaktır. Museumplein‘de yer alan bu müze bölgedeki en ilgi çeken müze oluyor.

Dünyanın da en popüler müzelerinden olan Van Gogh Müzesi‘nde Hollandalı ressamın 200’den fazla tablosu ve 500 kadar çiziminin yanı sıra Van Gogh’un hayatına dair eşyalar ve eserleri de görme şansınız var. Önünde her daim uzun bir bilet kuyruğu olan bu müzeye gitmeye kararlıysanız biletinizi online olarak almanızı tavsiye ederim. 18 Euro fiyatındaki Van Gogh Müzesi biletini buradan satın alabilirsiniz.

Rijksmuseum – I Amsterdam

i-amsterdam-amsterdam-gezi tanıtım

Amsterdam‘a giden eşinizin dostunuzun Instagram ya da Facebook paylaşımlarında illa ki bu arkaplanı görmüşsünüzdür. Kimisi I’nın üzerine çıkar, kimisi d’nin ortasından bakar. Biraz daha muzır olanlar yazının içinden belli iki harfi kadraja alıp çeşitli şakalar espriler yapar. Amsterdam’a turist olarak gitmiş herkes en azından bir kere bu I Amsterdam yazısına uğrayıp fotoğraf çekmiştir.

Şimdilerde hemen her şehirde benzeri olan bu yazının aslında çok da bir olayı yok. Herkes fotoğraf çektirmek için geldiği için yazıyı boş olarak çekmek istiyorsanız muhtemelen sabaha karşı gelmeniz gerekiyor. Asıl buraya kadar gelmişken bütçeniz yeterliyse ziyaret etmeniz gereken yerse yazının arkasında tüm ihtişamıyla dikilen Museumplein‘in bir diğer önemli müzesi Rijksmuseum.

Rijksmuseum Amsterdam gezi tanıtım

Hollanda Ulusal Galerisi de olan Rijksmuseum‘da Hollanda sanat ve kültür tarihine damga vurmuş Rembrandt, Vermeer, Frans Hals gibi isimlerin eserleri sergilenmekte. Ayrıca Rijksmuseum’da Hollanda tarihine ve Hollanda’nın sosyo-kültürel gelişimine dair binlerce tarihi eser, heykel, maket, antika eşyalar ve kıyafetlerle kitap ve el yazmaları da burada görülebiliyor. Sanata ve tarihe meraklı değilseniz pek ilginizi çekmeyecektir ancak meraklıysanız da bir kaç saatinizi kolayca geçirebilirsiniz. Rijksmuseum’un bilet fiyatları 1 Ocak 2019‘a kadar 17,5 , 1 Ocak’tan sonra ise 19 Euro fiyata sahip. Online olarak Rijksmuseum bileti almak istiyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.

Dam Meydanı

dam meydanı amsterdam gezi tanıtımjpg

Her şehrin böyle bir meydanı vardır illa ki. Taksim Meydanı gibi veya Times Square gibi. Amsterdam‘ın da her daim kalabalık olmayı başaran belki de sayılı 1-2 yerinden biri Dam Meydanı. Aslında görece olarak Avrupa’nın diğer bir çok tarihi şehrindeki meydana bakılınca çok da çekici olmayan bu meydan Amsterdam’ın tam merkezinde olması ve her yöne gidenlerin birleştiği, buluştuğu bir kavşak noktası olmasının sonucu uzun zamandır şehrin en popüler meydanı olmuş.

Hollanda Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Madame Tusssauds Müzesi ve Ulusal Anıt‘ın arasında kalan bu geniş meydanda sürekli bir hareket var. Sokak sanatçıları, müzisyenler, atıştırmalık satıcıları vs yanı sıra eylemler, gösteriler de genellikle bu meydanda yapılıyor. Meydana, Centraal Station‘dan alışveriş dükkanları ve restoranlarla dolu Damrak Caddesi üzerinden veya onun paralelindeki bir diğer alışveriş caddesi Nieuwendijk Caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Nieuwendijk Caddesi’nin Dam Meydanı’na çıkan ucunda bir Simit Sarayı da simit-çay istiyorsanız hemen göze çarpıyor. Ayrıca hemen Amsterdam Kraliyet Sarayı‘nın arkasında kalan Magna Plaza isimli inanılmaz bir mimariye sahip tarihi bir bina olan alışveriş merkezini de bir görmenizi tavsiye ederim.

Red Light District (De Wallen)

Amsterdam bir liman şehri.  Amsterdam Limanı‘nın, Kuzey Avrupa ticareti için çok önemli bir merkez haline geldiği dönemlerde şehir, zaman içinde tüccarların olduğu kadar liman işçileri ve gemicilerin de ihtiyaçlarını karşılamak üzere değişimler geçirdi. Bu değişimlerin sonuçlarından günümüzde turistik olarak şehrin en popüler bölgesi olan Red Light District ön plana çıkıyor.

Red Light District, zamanında limana yakın konumuyla özellikle gemicilerin cinsel ihtiyaçlarını giderdikleri genelevlerin ve bunların yanında ucuz pansiyonların kümelenmesiyle oluşmuş bir bölge. Bölgede günümüzde halen daracık sokaklarda, tepesinde kırmızı fenerleri yanan genelevlerde her milletten hayat kadını büyük oranda turistlere hizmet vermeye devam ediyor. Her ne kadar çoğumuz için kabul edilemez gelse de bu genelevlerin vitrinlerinde kadınlar müşteri çekmek için vücutlarını sergiliyor ve bu Amsterdam’ın Özgürlükler Şehri olması kapsamında normal karşılanıyor. Elbette bu bölgede çalışan kadınların fotoğraf veya videolarını çekmenin kesinlikle yasak olduğunu hatırlatalım.

red light district gezi tanıtım 2

Red Light District‘te genelevlerle paralel olarak tabii ki seks shoplar, seks tiyatroları ve hatta bir Erotik Müze bile var. Ancak bölge elbette sadece bundan ibaret değil. Bir çok muhteşem manzaralı kanal ve köprünün bulunduğu Red Light District’te bu manzaraları izleyerek çay, kahve içebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz çok şık kafeler ve restoranlar da bulunuyor. Ayrıca şehrin en ünlü coffee shoplarından bazıları da Red Light District’te yer alıyor.  Güvenlik açısından da kafanızda kesinlikle kötü bir şey canlanmasına gerek yok. Red Light District de Amsterdam’ın geri kalanı kadar güvenli. Geceleri fazlasıyla kalabalık ve ziyaretçi profili olarak daha düşük seviyede olan bölgeyi sadece görmek, bir kafede oturmak istiyorsanız buraya gündüz gitmenizi tavsiye ederim. Böylelikle gürültü, parlak ışıklar ve görgüsüz turist kalabalıklarından da uzak durmuş olursunuz.

Amsterdam Kanal Turu

amsterdam kanal turu gezi tanıtım

Amsterdam‘da toplam uzunluğu 100 kilometreyi bulan 165 kanal olduğunu söylemiştik. Bu kanallar şehre bu eşsiz görünümünü sağlamasının yanında şehirde yaşayanlar tarafından ulaşım için de sıklıkla kullanılıyor. Bir çok Amsterdammer evinden işine teknesiyle gidebiliyor ya da güzel havalarda ailesiyle, arkadaşlarıyla huzurlu bir kanal turu yapabiliyor. Elbette bu kanallarda Amsterdam’ın yerlileri kadar, hatta belki daha fazla turistler de geziyor.

Amsterdam’da kanal turu düzenleyen bir çok firma var. Bu tur teknelerinin kalkış noktaları genellikle Centraal Station civarı, Red Light District veya Anne Frank Evi‘nin de bulunduğu Westermarkt bölgesi oluyor. Genellikle fiyatlar 16 Euro seviyesinden başlayıp tekne çeşidine, turun uzunluğuna, yemek içerip içermediğine göre 90 Euro‘ya kadar çıkabiliyor. Bütçenize uygun kanal turları bulabileceğiniz bir siteye buradan ulaşabilirsiniz.

amsterdam kanal turu gezi tanıtım 2

Magere Brug (1670 yılından kalma, Amsterdam’ın en eski köprülerinden biri)

Amsterdam‘da kanal turu yapmayı düşünüyorsanız, şehre gittiğiniz ilk gün ve uykunuz yokken yapmanızı tavsiye ederim. Zira şehri bir süre gezdikten sonra yaptığınız bu turda büyük oranda yürüyerek geçtiğiniz yerlerden bir de tekneyle geçmiş ve yeni bir şey görmemiş olursunuz. Ayrıca sakin ve huzurlu Amsterdam atmosferini su üzerinden deneyimlemek yorgun bünyelerin kolaylıkla uykuya yenilmesine neden olacaktır.

Anne Frank Evi

anne frank evi gezi tanıtım

Almanya‘da yaşayan Yahudi Frank Ailesi 1942 yılında Nazilerden kaçıp Amsterdam‘a gelir. Ancak Amsterdam da Naziler tarafından işgal edilince bir evin çatı katında saklanmaya başlarlar. 2 yıl süren bu saklanma süresince ailenin 13 yaşındaki kızı Anne günlük tutmaktadır. Günlüğüne tek bir çatı katında geçen günlerini, duygularını, hayallerini yazar. 1944 yılında yakalanırlar ve Auschwitz Toplama Kampı‘na gönderilirler.

Anne Frank toplama kampında henüz 15 yaşındayken hayatını kaybeder. Hayatta kalan babasıysa savaştan sonra Anne Frank’in Günlüğü‘nü yayınlayarak kızının sesini milyonlara ulaştırmasını sağlar. Sinemaya da uyarlanan kitap, en çok satan eserlerden biri olur. Bugün Anne Frank’in ailesiyle birlikte saklandığı Prinsengracht‘taki o küçük ev müze olarak hizmet veriyor. Tarihi belgeler, fotoğraflar ve filmler eşliğinde işgal döneminde Amsterdamlıların neler yaşadıklarını görebiliyorsunuz.

anne frank evi gezi tanıtım 2

Anne Frank ve babası Otto Frank

Müze fazlasıyla popüler ve küçük bir evden ibaret olduğu için ziyaretçiler içeriye sırayla alınıyor. Bu sebeple müzenin önünde devamlı uzun bir sıra mevcut. 10 Euro‘luk bileti online alıp bu sırayı beklememe şansına da elbette sahipsiniz. Anne Frank Evi‘ne online bilet almak için buraya bakabilirsiniz.

Amsterdam Kraliyet Sarayı

amsterdam kraliyet sarayı gezi tanıtım

Hollanda bilindiği üzere halen bir krallık. Haliyle bir Kraliyet Ailesi mevcut. Hollanda Kralı ve ailesinin de Amsterdam’daki konutu Dam Meydanı‘ndaki Amsterdam Kraliyet Sarayı. Dış ve iç mimarisi oldukça etkileyici olan bu saray yılın pek çok günü turistik olarak ziyaret edilebiliyor. Amsterdam Kraliyet Sarayı’nın fiyatı 10 Euro olan biletlerini online olarak buradan alabilirsiniz.

Heineken Experience

The Heineken Experience Amsterdam

Amsterdam tüm özelliklerinin yanında Hollanda‘nın dünyaca ünlü bira markası Heineken‘in de kurulduğu yer. Heineken’in 1988 yılına kadar genel merkezi ve fabrikası olarak hizmet veren bina, günümüzde Amsterdam’ın en popüler turistik aktivitelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

Heineken Experience isimli bu turda önce Heineken’in tarihini görüyor sonra da bira üretiminin tüm süreçlerini görüp öğrendiğiniz aşamaları geziyorsunuz. Eski bira üretim araçları ve yöntemlerinin sergilendiği turun ortasında mayalanmamış birayı, turun sonunda da 1 şişe Heineken‘i tadabiliyorsunuz. Turdaki eğlenceli alanlarda fotoğraf ve video çekme şansı da var. Amsterdam’a gelmişken yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden biri olduğu için buranın da girişinde sürekli uzun bir bilet sırası oluyor. Online olarak buradan alınabilen Heineken Experience biletinin fiyatı 18 Euro.

Nieuwe Kerk

nieuwe kerk gezi tanıtım

Türkçe’ye çevrimiyle Yeni Kilise aslında pek de yeni değil. 1408 yılında inşa edilen Nieuwe Kerk‘e yeni denmesinin sebebiyse Amsterdam‘da yapılan ikinci kilise olması. Sergiler ve konserler de düzenlenen kilise Dam Meydanı‘nda, Amsterdam Kraliyet Sarayı‘nın bitişiğinde olmasıyla kraliyet ailesinin taç giyme kilisesi olarak da kullanılıyor. Orta Çağ‘dan kalma kiliselere ilgi duyuyorsanız girebileceğiniz kilisede genellikle düzenlenen sergilere göre bir giriş fiyatı belirleniyor ki onun da ortalaması 15-16 Euro civarlarına geliyor.

Oude Kerk

oude-kerk-amsterdam gezi tanıtım

Amsterdam‘da bir Yeni Kilise olduğuna göre bir de Eski Kilise olmalı tabii ki. Oude Kerk de sadece Amsterdam’ın değil tüm Hollanda’nın en eski kiliselerinden biri. 1306 yılından beri ibadete açık olan kilise Red Light District‘te bulunuyor. Kulesine çıkıp Amsterdam manzarasını da izleyebileceğiniz Oude Kerk’in giriş ücreti 10 Euro ancak I Amsterdam kartınız varsa buraya ücretsiz girebilirsiniz.

Rembrandt Evi ve Müzesi

rembrandt house amsterdam gezi tanıtım

Hollanda, özellikle Altın Çağ denen dönemde ticaretin getirdiği zenginlikle sanat ve bilim alanında önemli atılımlar yaptı. Bu dönemde dünya ve sanat tarihine damga vurmuş bir çok isim Hollanda’da yaşadı ve dünyayı şekillendirdi. Hollanda’nın yetiştirdiği tartışmasız en büyük sanatçı Rembrandt van Rijn‘ın 1600’lü yıllarda yaşadığı ev bugün büyük ustayla ilgili kapsamlı bir müze olarak hizmet veriyor.

Aslına tamamen sadık kalınarak restore edilen müzede, büyük ustanın tabloları, heykelleri, çizimleri ve kullandığı aletler ve kişisel eşyaları da sergileniyor. Sanat tarihine özel ilginiz varsa zaten mutlaka görmek isteyeceğiniz Rembrandt Evi ve Müzesi‘nin giriş fiyatı 13 Euro ve online olarak buradan satın alınabiliyor.

Begijnhof

Begijnhof, Amsterdam gezi tanıtım

Begijnhof ismi aslında sadece buraya özgü değil ve özellikle Kuzey Avrupa‘nın bir çok şehrinde Begijnhof isminde kompleksler bulunuyor. Amsterdam’ın popülerliği Amsterdam’daki Begijnhof‘un da diğerlerinden daha turistik olmasını sağlamış.

Begijnhof, tarihte rahibelerin yaşadığı evler, bir avlu ve şapel gibi yapılardan oluşan komplekslere deniyor. Amsterdam’daki Begijnhof da şehir merkezinde, özellikle buraya gitmiyorsanız rahatlıkla gözünüzden kaçabilecek küçük bir kapıdan geçilerek girilen orta büyüklükte bir avlu ve onu çevreleyen evlerden oluşuyor. Normalde Begijnhof’larda sessiz ve saygılı olmak gerektiği vurgulanıyor anca Amsterdam‘daki turist yoğunluğu bu kadim kuralı da oldukça esnetmiş gibi. Begijnhof’u şehir merkezinde gezinirken şöyle bir girip görebilirsiniz.

Albert Cuyp Markt

albert cuyp markt gezi tanıtım

Amsterdam‘da genellikle yerel halkın alışveriş yaptığı pek çok açık sokak pazarı var. Bunların kimisi Cumartesi, Pazar gibi belli günlerde açılırken Albert Cuyp Markt ise Pazar hariç haftanın her günü sabah 9-10 gibi açılıp akşamüstü 7 gibi toparlanmaya başlanan bir sokak pazarı.

De Pijp mahallesindeki uzun bir cadde olan Albertcuypstraat boyunca karşılıklı sıralanan tezgahlarda hediyelik eşyadan atıştırmalıklara, kıyafetten meyve sebzeye kadar her şeyi bulmak mümkün. Amsterdam geneline göre daha uygun fiyatlara açlığınızı bastıracak 1-2 Euro’luk tatlılar veya patates kızartması ya da eşinize dostunuza götürmek için hediyelik eşyaları Albert Cuyp Markt‘tan alabilirsiniz.

Stedelijk Müzesi

stedelijk museum amsterdam gezi tanıtım

Museumplein‘deki bir diğer önemli müze de 19. yüzyıldan günümüze pek çok sanat eserinin sergilendiği Stedelijk Müzesi. Van Gogh Müzesi ve Rijksmuseum‘un yanında çok turistik olmasa da Stedelijk da özellikle sanatseverler tarafından çokça ziyaret ediliyor.

Müzede çok ünlü ressamlar Picasso, Matisse, Cezanne gibi isimlerin eserleriyle Andy Warhol gibi modern sanatın önde gelen isimlerine kadar pek çok sanatçının eserlerini bu müzede görmek mümkün. Amsterdam’daki diğer müzeler gibi buranın da girişi biraz pahalı, 17,5 Euro. Ancak özel ilgi alanınıza giriyorsa Stedelijk Müzesi‘ni de gezmenizi tavsiye ederim. Online bilet almak için buraya bakabilirsiniz.

Vondelpark

vondelpark gezi tanıtım

Amsterdam‘ın neresinde kalıyor olursanız olun kısa bir mesafenizde bir park bulmanız mümkün. Şehrin dört bir tarafına dağılmış Westerpark, Osterpark, Rembrandtpark gibi büyük parklar var. Ancak bunların arasında biri popülerliğiyle ön plana çıkıyor, o da Vondelpark.

Şehrin tam merkezinde olmasa da çok yakın bir konumda Museumplein‘in 5 dk mesafesinde yer alan Vondelpark, göletleriyle, yürüyüş yolları ve piknik yapmalık geniş alanlarıyla hem Amsterdammer‘ların hem de turistlerin en çok tercih ettikleri park. Vondelpark, özellikle güzel havalarda koşan, bisiklete binen, köpeğiyle oyun oynayan, gitar çalıp danslar eden, ya da sadece bir piknik sandalyesine oturup güneşlenen insanlarla dolu oluyor.

Parkın tamamını gezmeye çalışmaktansa vaktiniz yoksa gözünüze ilk güzel gelen yere çöküp Vondelpark‘ın huzurlu havasını yaşamanızı tavsiye ederim. Fazla gününüz varsa farklı seferler dinlenip yeşillikler arasında bir nefes almak için Vondelpark’ın farklı kısımlarını tercih edebilirsiniz.

Bloemenmarkt Çiçek Pazarı

amsterdam çiçek pazarı bloemenmarkt gezi tanıtım

Herkes hikayeyi az çok duymuştur. Hollandalılar Osmanlı’dan laleyi alır ve o kadar çok çeşidini üretirler ki bugün Hollanda lale üretiminin başlıca merkezlerinden olmuştur. Bloemenmarkt da yaklaşık 200 yıldır kurulan bir çiçek pazarı.

Kanal kenarında sabitlenmiş tekneler üzerinde başta lale olmak üzere her çeşit çiçeği ve tohumu bulabileceğiniz, çiçek yetiştirmeyle ilgili her tür malzemeyi alabileceğiniz bir pazar Bloemenmarkt. Bir şey almayacak olsanız bile bu renkli ve güzel kokulu pazardan şöyle bir bakınarak geçmenizi tavsiye ederim.